09:25:31 - Salı Aralık 1 2015       ANA SAYFA KÜNYE
haber kayseri
 
Sarıoğlan Palas Köyü
 
 
  • Sarıoğlan
  • Sarıoğlan
  • Sarıoğlan


Tarihçe

Bilinen tarihe göre Palas'a ilk olarak M.Ö. 1200 yıllarında Tabat Kırallığı'nın hakimiyeti altında Hitit'lerin 20 Prensliğinden biri yerleşmiştir. Palasın tarihi İpek Yolu üzerinde bulunmasının bunda payı büyüktür. Kasabada bulunan ULU CAMİİ nin giriş kapısının üzerinde bulunan Arapça kitabeden anlaşıldığı üzere; 1200'lü yıllarda Anadolu Selçukluları zamanında yaptırıldığı ve Selçukluların bu bölgeye hakim oldukları ve Palas'ın, tarihin her döneminde cazip bir yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. Kasaba, Anadolu beylikleri döneminde Dulkadiroğulları’nın hakimiyetine girmiştir. Daha sonra Osmanlı hakimiyetine geçmiştir. Osmanlı döneminde Pınarbaşı'na Bağlı bulunan Kasaba, Bünyan ilçesine, daha sonra da Sarıoğlan ilçesine bağlanmıştır. 
1706 yılında Türkmen aşiretlerinden Afşarların Recepli kolunun bir kısmının Halep ten gelen göçmenlerle Palasa yerleşmesiyle olmuştur. Bu dönemde Palas Kayseri gibi büyük bir kazadır, kadılıkla yönetilen bir yerleşim yeridir.


Kasabanın isminin kökeni “Palas” kelimesi Farsça “Pelas” kelimesinden türemiş olup kelime anlamı olarak aba, çul, kilim demektir. Avcılar arasında keklik yavrusuna palas denilmektedir. Palas Tuzla Gölü'nün doğusunda bulunan sazlık alana (yerel söyleyiş ile 'berdilik') avlanmak için gelen avcıların Palasa gidelim sözünün değişmesi ile kasaba Palas ismini almıştır. Kasabanın eski adı Gölova’dır. Palas kasabasında bulunan Palas Tuzla Gölü’nün ve Palas Ovası’ndaki “göl” ve “ova” sözcüklerinin birleştirilmesi sonucu türetilmiştir.

Coğrafya

 
Palas kayseri il merkezine 56 km,Sivas il merkezine 150 km,Sarıoğlan ilçe merkezine 17 km,Bünyan İlçe merkezine 22 km, Kayseri-Sivas kara yoluna 5 km, Kızılırmak’a ise 4 km uzaklıktadır..

Ekonomi

Halkın başlıca geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılık yer almaktadır. Palas kasabasında 4500 büyükbaş, 2000 küçükbaş olmak üzere 6500 adet hayvan mevcuttur. Mevcut sığır varlığının %70'ini kültür melezi ırklar oluşturmaktadır.
 
Palas kasabasında süt inekçiliği son 15 yılda büyük ilerleme kaydetmiştir. Kasabada, hububat tarımının yoğun olarak yapılması ve Kayseri Şeker Fabrikası'ndan pancar küsbesininin bol miktarda sağlanabilmesi, hayvancılık için uygun ortam oluşturmaktadır. Kasabada süt inekçiliği ve besicilik ön plandadır. Üretilen süt, kalkınma kooperatifi vasıtası ile satılmaktadır. Ayrıca süt ve süt mamülleri, Kayseri'ye pazarlanmaktadır.
 
Kasabanın gençlerinden bir bölümü Kayseri'de mobilya, otomobil tamiri ve inşaat işlerinde çalışmaktadır. Ayrıca çevre illerde de inşaat işlerinde çalışanlar mevcuttur.2008 yılından beri Kuzey Irak bölgesinde yaklaşık 300 kadar işçi çalışmaktadır...
 
Kasabada 10 kadar bakkal bulunmaktadır. Kasabanın kadınları da, el halısı dokuyarak kasaba ekonomisine katkı sağlamaktadır.
 
 

İklim ve çevre

Kasabada İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaygın olarak görülen karasal iklim mevcuttur. Kışları soğuk ve sert geçmektedir. Yağışlar yoğun olarak Mart ve Nisan aylarında görülmektedir. Yazları ise sıcak ve kurak geçmekle beraber arasıra yağış gözlenmektedir.
 
Kasabanın çevresi, yüksekliği 500 metreyi geçmeyen dağlarla çevrilidir. Kasabada bulunan Palas Tuzla Gölü, dış etkenlerden çok az etkilenmiş, nadir tuz göllerindendir. Bu göl sayesinde bölgede çeşitli kuş türleri ve bitkiler bulunmaktadır.
 
Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2011 4.199
2007 3.964
2000 4.423
1990 3.947
1985 3.573
1980 3.207
1975 2.894
1970 2.420

 

 

Altyapı bilgileri

 
Kasabanın Kayseri-Sivas Karayolu bağlantısı asfalttır.Kasabanın ana arterleri tamamen parke döşelidir.Kasabanın bütün evlerinde şebeke suyu bulunmaktadır.Kanaizasyon şebekesi İller Nankası Tarafından 2010 Ağustos ayında ihale edilmiştir.Kasabanın içerisinde Palas Tuzla Gölü Bulunmaktadır.


 

Bölgenizle ilgili yayınlatmak istediğiniz haber ve fotoğrafları gönderin yayınlayalım.

Bu sayfa toplam 2817 defa görüntülendi.

 
SPONSOR LİNKLER

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

ÇOK OKUNANLAR
Kan Dolaşımını Hızlandıran Yiyecekl
Daxom’dan elektrikli şofben serisi
300 Yıllık Tesphih’e Büyük İlgi
Mazakaland Açılıyor
İdil Bayer ve Beyza Varol Bursa'dak
 

   
Toplam Sayfa Gösterimi : 23663761 Online Ziyaretçi : 23    
ihlas haber ajansı cihan haber ajansı