22:10:35 - Cumartesi Kasım 28 2015       ANA SAYFA KÜNYE
haber kayseri
 
Develi Öksüt Köyü
 
 
  • Develi
  • Develi
  • Develi
  • Develi
  • Develi


Tarihi
 

Köyün adı aslen aksüt olup sonradan değişime uğramıştır. Köye ilk gelen hacı recep ogullarıdır. Önde gelen aileleri başka OKUR'lar olmak üzere Usta'lar, Tezcan'lar,Topçular, Aytaşlar, Karagözler, Tillacılar, Idıh Ailesi, Cevizliler, Ersoylar, Ayverdiler ve Arıcı'lardır. Bu aileler şuan köyde fazla mevcut değildir, Özellikle İstanbul'da ve Kayseride yaşamaktadırlar.
 
Köyde başta öksüt kalesi olarak bilinen tarihi kale olmak üzere birçok tarihi kalıntılar vardır. Bu kalıntılar uzun yıllardır yağmalanmıştır.
 
 

Kültür

ÖKSÜT KÖYÜ tamamı ile tipik bir İç Anadolu köyü özelliği taşımaktadır. Giyim kuşam modern çağ özelliklerini taşısa da, eski giyim kuşamlar şuan mevcut olarak giyilmemektedir. Nişan, düğün, sünnet gibi törenlerde gelenek ve görenekler devam ettirilmektedir. Düğünlerde kadınlar ve erkekler ayrı odalarda eğlenirler.Tef ve benzeri çalgılar kullanılarak oynarlar. Gençler düğün meydanında oynar. Çocuklar para toplar. Kız evi ve erkek evi düğün gününe kadar birbirlerine görünmemeye çalışırlar. Kız evi ya da erkek evi herhangi bir şekilde karşı taraftan birisini ele geçirirse, yüzünü karaya boyayarak karşı tarafa yollar. Düğünlerde sadıçlar vardır. Sadıçlar damadı korurlar. Herhangi bir şekilde damata ait bir eşya ya da damat çalınırsa, çok ağır bedeli güç ödenecek cezalar ile sadıçlar cezalandırılır.
 
OYUN: En çok bilinen ve geçmişte çok yakın zamanlarda oynanan mahalli oyunun ismi HARAR isimli saklambaç oyunudur. Çok kişili oynanan bu oyunda bir daire çizilir ve bu daire rakip oyunculardan korunulur. Rakip takım geniş bir alanda dağılarak saklanır. Ebe olan takım hem daireyi korur hem de rakip takımı avlamaya çıkar. Yakalanan takım elemanları dayak atılarak (zarar vermeyecek ölçüde) daireye hapsedilir. Ve tüm oyuncular bu şekilde toplanılır. Her yakalanan oyuncu Harar diyerek daireye getirilir. Daire içindeki oyuncular dışarıdan gelecek yardımla kurtarılırsa oyun aynı şekilde devam eder. Yakalanan tüm oyuncular daireye hapsedilirse oyun sona erer ve rakip takım ebe olur ve oyun devam eder.

Coğrafya

 
Kayseri iline 114 km, Develi ilçesine 28 km uzaklıktadır. Köy Develi ilçesinin Güney doğusundadır. Köyün üç tarafı dağlarla çevrilidir. Meşelik ormanları köy ile zile kasabası arasındadır. Köyün çıkış yönü bir boğazı andırır. ve bu boğazda Gazi kasabası yer almaktadır. Zamantı tünelinin yapıldıgı bu köyde yapılan tünel çalışmaları köyün mevcut su kanallarını kapamıştır. En meşhur su kaynakları, Su çıkan, Eşek yolu, Havul' dur. Tünel kazı esnasında Dünyanın en kaliteli kaynak suyu bulunmuştur. Bulunan bu kaynak suyu, civar ilçelerin tamamı ile içme suyu sorununu çözebilecek kadar çoktur. Bitki örtüsü bozkır olan Öksüt köyü, Özellikle tünel çalışmasından sonra susuz kaldıgı için tamamen kuraklaşmıştır. Tarım ile uğraşan köy, bu alanda ciddi manada sıkıntıya girmiş, bağlar bahçeler kurumuştur. Halk tek geçim kaynağı olarak hayvancılıga yönelmiş, ya da köyden göçmek zorunda kalmıştır. Hayvancılıkla uğraşıldıgı için dışarıdan ilk köye girildiği anlarda çok büyük bir tezek kokusu hissedilmektedir. Köy sokakları parke ile kaplandığı için az da olsa temiz görünmekle beraber, parke olmayan kısımları fevkalade bakımsızdır. Köy içinden geçen dere kurumuştur. Köy içerisinde değişik yerlerde bulunan pınarlar kurumuştur.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
 
 

Nüfus

 

Yıllara göre köy nüfus verileri
2011 624
2010 630
2009 684
2008 711
2007 719
2000 774
1997 816
1990 1.191
1985 1.297
1980 1.338
1975 1.256
1970 1.248
1965 1.192
1960  
 

 

Ekonomi

 
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

 
Muhtarlık


 
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

 

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

 2009 - MEHMET ALİ RECBER

 2004 - Ahmet ARICI

 1999 - Mehmet Ali YILMAZ ( Ahmet ARICI )

 1994 - Yusuf ŞAHİNKAYA

 1989 - İbrahim USTA

 1984 - Ali DONU KARA

 1979 - Musa ARICI

 1975 - Mahmut KAVAK

 1960 - Mehmet OKUR

 1958 - Şükrü ÜSTUNSOY ( Kulasının Şükrü)

 1950 - Mustafa ARICI

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanazılasyonuvardırPTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ve faal durumdadır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

 

 


 

Bölgenizle ilgili yayınlatmak istediğiniz haber ve fotoğrafları gönderin yayınlayalım.

Bu sayfa toplam 2555 defa görüntülendi.

 
SPONSOR LİNKLER

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

ÇOK OKUNANLAR
Kan Dolaşımını Hızlandıran Yiyecekl
Daxom’dan elektrikli şofben serisi
300 Yıllık Tesphih’e Büyük İlgi
Mazakaland Açılıyor
İdil Bayer ve Beyza Varol Bursa'dak
 

   
Toplam Sayfa Gösterimi : 23601842 Online Ziyaretçi : 27    
ihlas haber ajansı cihan haber ajansı